Att vara rik har ingenting med pengar att göra.
En person är rik om han kan uppskatta de små sakerna i tillvaron som att se solen gå upp eller känna tacksamhet för att man lever. En person är däremot fattig om han måste åka till månen varje vecka för att må bra.
Så fort du inser att du kan vara lycklig utan prylar och pengar så har du kommit långt. Så fort du kan vara lycklig en hel dag utan att det måste ha hänt X antal saker och utan att du måste ha fått ett tjog med kickar då är du definitivt på rätt väg.När du är tacksam så fokuserar du på vad du har och inte på vad du saknar. Därför känner du dig alltid rik när du är tacksam. Det är när du fokuserar på vad som saknas i ditt liv som du känner dig fattig.
Övning ger färdighet!
- Om du har möjlighet så gör gärna den här övningen enskilt.
- Sätt på lite musik som du tycker om och som får dig att må bra. (Om du vill.)
- Sätt dig eller lägg dig så bekvämt som möjligt.
- Försök nu att så ärligt och uppriktigt finna dina bästa svar på frågorna nedan!
Vad är jag mest tacksam för?
- Vad skulle jag kunna vara tacksam för om jag bara ville?
- Känn känslan och ta emot belöningen. Det är skönt att vara tacksam!
Gör detta i 5-10 minuter. Skriv sedan ned de svar som berör dig mest. Se till att ha en lapp med svaren i din plånbok eller på kylskåpet eller någon annanstans där du blir påmind om dem.
”Du måste leva i en attityd av tacksamhet. Det är nyckeln till ett liv av rikedom och lycka.” – Sir John Templeton