När Markus Wulcan skrev artikeln om ”Därför vore Hysén klockren som sportchef” har jag funderat på vilka faktorer som ligger bakom hans uttalande och om det ens är rimligt…
En sak är vi alla överens om är att det är väldigt viktigt att sportchefen verkligen förknippas med klubben eftersom han är klubbens ansikte utåt. Och Tobias Hysén är absolut det starkaste varumärke som Blåvitt har idag.
Har också gjort en sammanfattning på faktorer som fotbollsföreningar i olika undersökningar och artiklar lyfter fram som viktiga erfarenheter och egenskaper hos framtidens sportchef.
Faktor som toppar listan är att en Sportchef kan leda andra människor och ge direktiv till andra om vad som behövs göras för att föreningens mål ska uppnås.
Sportchefen skall vara duktig och effektiv på att kommunicera med sina medarbetare. Delegering och uppföljning lika så, med olika processer och projekt som ständigt florerar i en förening ska en sportchef ha kontroll på att allt flyter på enligt planerna.
När planeringen är genomförd bör en sportchef besitta kunskapen att organisera föreningen så att planeringen övergår i ”action”. Här handlar det mycket om att delegera ut ansvar så att arbetet i föreningen blir så effektivt som möjligt.
En Sportchef ska vara mån om personalen (inklusive spelare) och se till att alla mår bra, så det skapas en god arbetsmiljö. Det handlar även om att känna av hur eventuell externa rekryteringar passar in i föreningens arbetsmiljö.
- God kommunikationsförmåga, sportchefen ska kunna kommunicera i de interna kanalerna samtidigt som han/hon måste kunna kommunicera på ett professionellt sätt utåt mot ev. nya spelare och media.
- Hantera mångfald, förmåga att få utländska spelare att anpassa sig i föreningen.
- Hantera Teknologi, eftersom mycket av kommunikationen via olika sorters teknik så är detta i dag en viktig kunskap.
- Kunna motivera andra till att arbeta.
- Definiera delmål och större huvudmål.
- Planera organisationens verksamhet så att dessa mål uppnås.
- Mål som innefattar både organisationens verksamhet men också det sportsliga resultatet.
- Utbildning inom området ekonomi. Eftersom sportchefen ofta ansvarar för spelarbudgeten och allt ekonomiskt kring elitverksamheten så krävs utbildning inom ekonomi.
- Kunskap inom administrativt arbete.
- Erfarenheter inom ledarskap
- Erfarenhet av förhandlingsteknik vid anställningsavtal med spelare och ledare
- Kunskap om mediahantering.
- Utbildning inom Svenska idrottsförbundens tränar- och ledarutbildningar.
- Kunskap om hur man marknadsför klubbens varumärke för sponsorer och samarbetspartners.
- Viktigaste egenskaperna är engagemang och social kompetens.
- Bör besitta ett stort intresse för klubben.
- En sportchef är ofta ansiktet utåt och bör vara bra på att behålla befintliga och skapa nya kontakter.
- Goda språkkunskaper är viktigt då det ofta förekommer spelare med utländsk härkomst i truppen.
- För att kunna sammansvetsa truppen bör sportchefen kunna diskutera med varje enskild spelare.
- Det är viktigt att sportchefen har ett förtroende i klubben och att denne uppträder som en förebild för hela föreningen.
- HR-känsla genom att kunna hantera de underanställda på ett sätt som gör att klubben fungerar och att personalen trivs.
- Förmåga att hantera problem på ett snabbt och smidigt sätt samtidigt som de är noggranna i sitt arbete.
Vissa förmågor kanske Hysén inte uppfyller, medans andra överträffar han eller rent ut sagt är exceptionellt bra på. Markus Wulcan skriver också att Mats Gren har gjort ett ordentligt försök och flera bra saker. Frågan jag ställer mig, och nu slänger ut som en öppen fråga till alla läsare Vad kan Mats Gren göra framöver som han inte redan gjort?
Avslutar med att citera Markus Wulcan för det ligger så rätt i tiden och kan bara instämma och nicka. Tobias Hysén är den ledare och sportchef som Blåvitt behöver i detta nu!
”Låt Mats Gren jobba sig igenom det här transferfönstret och avsluta sitt arbete på ett positivt sätt med några ordentliga förstärkningar. Spelare och ledare kommer och går, IFK Göteborgs bästa måste alltid, alltid komma i första hand. Om det är någon som kan lyckas få hem något blåvitt utlandsproffs som i sin tur kan generera andra spelare så att den valda modellen med kulturbärare, spets utifrån och akademikillar kan följas så är det Tobias Hysén. Det är inte en omedelbar lösning på alla problem, men det är en möjlig och sund väg framåt mot en ljusare framtid. ”
Widget not in any sidebars